Arduino - 1.díl - Úvod

22. 6. 2012 BožetÄ›ch Alfons Elektrotechnika Žádný komentář 2164

Dneska si povíme nÄ›co, co opravdu nesouvisí s .NETem. MírnÄ› vám pÅ™iblížím Arduino. Podíváme se na základy, co obsahuje, kde jej sehnat a co očekávat.

Zdravím vás. Dnes bych vám rád ukázal platformu, jež je vhodná pro mírnÄ› pokročilé v programování a elektronice. Jmenuje se Arduino.  Jde o vývojovou platformu, postavenou na mikrokontroléru ATMega (nejnovÄ›jší verze typ ATMega32) a jazyku, podobném C, který vyhází z jazyku Wiring.

A co že to je?

Je to modrá DPS, s mikrokontrolérem ATMega, pÅ™evaděčem FTDI, tlačítkem pro reset, USB portem, napájecím portem a nÄ›kolika dalšími potÅ™ebnými součástkami. PÅ™edevším ji ale tvoÅ™í digitálních pinů, 6 analogových pinů a další, 3 zemÄ›, a nÄ›kolik dalších, pro nás zatím nepodstatných, pinů. FTDI je čip, který (jednoduše) pomocí spojení USB emuluje COM port, pÅ™es který tečou data do kontroléru. Má toho na práci víc, ale tím se teď nebudu zabývat. Na Arduino jsou i "shieldy" - doplňující desky, které Arduinu pÅ™idají funkce - napÅ™íklad Ethernet pro pÅ™ipojení do internetu. Je i napÅ™íklad Gameduino, což je "grafická karta" pro Arduino. 

Gameduino - Zdroj: Root.cz

Gameduino - zdroj: root.cz

Kde to sehnat?

V česku je dobrý prodejce http://www.czechduino.cz/. Prodává se zde samotné Arduino, shieldy, kabely i součástky. Můžete zde koupit i ATMega328, který je již pÅ™edprogramovaný pro zpracovávání kódu. Také existují jiné verze Arduina. Zde je srovnávací tabulka:
 

Arduino UNO (Duemilanove) 680 Kč Standardní verze, pro standardní projekty
Arduino Mega  1230 Kč Velká verze, procesor ATMega2560
Arduino Nano 980 Kč Stejné jako Duemilanove (UNO) ale asi 3x menší
Arduino Mini 590 Kč Velmi malé (30x18mm), starší procesor 128, nemá integrovný FTDI

Takové Arduino Mini je velmi dobÅ™e schovatelné, takže je jednoduché všít jej napÅ™íklad do trička a napojit tÅ™eba na email ;)

UrčitÄ› už jste poznali, že je Arduino velmi flexibilní. Ano, můžete postavit robota, webserver, nebo upozorňovač na špatné počasí. Je opravdu mnoho možností a nÄ›které si nastíníme v pÅ™íštím článku. PÅ™íštÄ› si také ukážeme ukázky kódu. Díky za pozornost a doufám, že se tÄ›šíte na pokračování. 

 Aktuálně

  • 3. 6. 2013 - Nový vzhled webu

Code Snippety

Komentáře

Statistiky

  • TOPlist