Arduino - 1.díl - Úvod

22. 6. 2012 Božetěch Alfons Elektrotechnika Žádný komentář 2138

Dneska si povíme něco, co opravdu nesouvisí s .NETem. Mírně vám přiblížím Arduino. Podíváme se na základy, co obsahuje, kde jej sehnat a co očekávat.

Zdravím vás. Dnes bych vám rád ukázal platformu, jež je vhodná pro mírně pokročilé v programování a elektronice. Jmenuje se Arduino.  Jde o vývojovou platformu, postavenou na mikrokontroléru ATMega (nejnovější verze typ ATMega32) a jazyku, podobném C, který vyhází z jazyku Wiring.

A co že to je?

Je to modrá DPS, s mikrokontrolérem ATMega, převaděčem FTDI, tlačítkem pro reset, USB portem, napájecím portem a několika dalšími potřebnými součástkami. Především ji ale tvoří digitálních pinů, 6 analogových pinů a další, 3 země, a několik dalších, pro nás zatím nepodstatných, pinů. FTDI je čip, který (jednoduše) pomocí spojení USB emuluje COM port, přes který tečou data do kontroléru. Má toho na práci víc, ale tím se teď nebudu zabývat. Na Arduino jsou i "shieldy" - doplňující desky, které Arduinu přidají funkce - například Ethernet pro připojení do internetu. Je i například Gameduino, což je "grafická karta" pro Arduino. 

Gameduino - Zdroj: Root.cz

Gameduino - zdroj: root.cz

Kde to sehnat?

V česku je dobrý prodejce http://www.czechduino.cz/. Prodává se zde samotné Arduino, shieldy, kabely i součástky. Můžete zde koupit i ATMega328, který je již předprogramovaný pro zpracovávání kódu. Také existují jiné verze Arduina. Zde je srovnávací tabulka:
 

Arduino UNO (Duemilanove) 680 Kč Standardní verze, pro standardní projekty
Arduino Mega  1230 Kč Velká verze, procesor ATMega2560
Arduino Nano 980 Kč Stejné jako Duemilanove (UNO) ale asi 3x menší
Arduino Mini 590 Kč Velmi malé (30x18mm), starší procesor 128, nemá integrovný FTDI

Takové Arduino Mini je velmi dobře schovatelné, takže je jednoduché všít jej například do trička a napojit třeba na email ;)

Určitě už jste poznali, že je Arduino velmi flexibilní. Ano, můžete postavit robota, webserver, nebo upozorňovač na špatné počasí. Je opravdu mnoho možností a některé si nastíníme v příštím článku. Příště si také ukážeme ukázky kódu. Díky za pozornost a doufám, že se těšíte na pokračování. 

 Aktuálně

  • 3. 6. 2013 - Nový vzhled webu

Code Snippety

Komentáře

Statistiky

  • TOPlist